Rosmarinus OfficinalisO roślinie:

Rozmaryn jest ciemnozielonym krzewem z rodziny jasnotowatych, występującym w klimacie śródziemnomorskim Azji, Afryki Północnej i południowej Europy. W Polsce często sadzony jest jako doniczkowa roślina ozdobna oraz uprawiany w szklarniach. Średnio osiąga wysokośc 50 cm, a w stanie naturalnym może dorastać nawet do 3 m wysokości.

Zastosowanie i działanie:

Rozmaryn wcierany w skórę powoduje jej przekrwienie i rozgrzanie oraz miejscowe znieczulenie, co daje efekt przeciwbólowy i przeciwświądowy. Rozgrzewające właściwości rozmarynu zostały wykorzystane w leczeniu reumatyzmu, artretyzmu, przeziębienia, odmrożeń, a także przy nerwobólach i mięśniobólach. Olejek z rozmarynu jest silnym stymulantem krążenia oraz łagodzi zapalenia i ból. Poprzez poprawę krążenia krwi, rozmaryn przyczynia się do lepszego odżywienia i natlenienia chorych tkanek, szybszego usuwania z nich szkodliwych metabolitów oraz przyśpieszonej ich regeneracji. Posiada również właściwości przeciwhistaminowe, zmniejszając objawy alergii. Sam olejek rozmarynowy ma silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i antyseptyczne. Rozmaryn jest znakomitą rośliną przyprawową, dodawaną do mięs, ryb i sałatek. Dodatek rozmarynu do pożywienia ułatwia trawienie i zwiększa apetyt. Ziołowy zapach rozmarynu stosowany jest w aromaterapii, by oczyścić umysł i zmniejszyć stres.

Historia i tradycja:

Rozmaryn znany był już w starożytnym Egipcie, a w czasach starożytnego Rzymu otoczony był kultem. W XIX wieku preparaty rozmarynowe były używane jako środek przeciwbólowy w bólach miesiączkowych oraz jako środek przeciwpadaczkowy. Stosowano go do przywrócenia prawidłowego cyklu miesiączki u kobiet. Dawniej używany do przygotowywania bukietów ślubnych, jako symbol szczęścia i pomyślności.