Alba Thyment jest jedną z najstarszych polskich firm farmaceutycznych i prawdopodobnie jedyną rodzinną firmą tej branży, która powróciła na rynek polski w 1992r. po zawirowaniach historii.
Laboratorium produkowało wiele poszukiwanych specyfików farmaceutycznych. Prawdopodobnie założyciel laboratorium był twórcą najbardziej znanego leku tej firmy o nazwie Argol®, odwzorowującego pełny skład Esencji Karmelitańskiej, słynnego 400-letniego leku mnichów karmelitańskich.

Laboratorium działało w zaborze niemieckim, ale dopiero utworzenie wolnego państwa polskiego po I wojnie światowej stworzyło dla firmy dobre warunki rozwoju. Po zakończeniu działań wojennych prezydent Niemiec Hindenburg wezwał Polaków, którzy znaleźli się na terenach niemieckich do wyboru ojczyzny. Młody polski chemik, Mieczysław Rychlicki właśnie ukończył studia w Berlinie i jako patriota optował za powrotem do ojczyzny. Około 1918 -1919r. wrocił do rodzinnego Poznania i znalazł zatrudnienie w laboratorium Bukowieckiego.

Wkrótce, po śmierci właściciela w 1921 r., Mieczysław przejął kierownictwo firmy, a w 1932r.  odkupił prawa do Laboratorium. Dalszą pracę kontynuował już we własnej firmie Alba produkującej ponad 30 produktów farmaceutycznych, weterynaryjnych, kosmetycznych, chemicznych. Leki i wyroby kosmetyczno-chemiczne znane były w całej przedwojennej Polsce.

Najbardziej znanym – koronnym jak go zwano – lekiem przedwojennej firmy był Argol® – prawdziwa Esencja Karmelitańska. Argol® był znany i ceniony w Polsce a także eksportowany do Niemiec i Holandii. Preparat znajdował się w prawie każdej domowej apteczce jako podstawowy lek na różne dolegliwości dnia codziennego, a przede wszystkim jako panaceum na wszelkie infekcje. Jakością i bogatszym składem przewyższał konkurencyjne środki niemieckie, które już w okresie międzywojennym próbowały wejść na polski rynek farmaceutyczny.

Firma rozwijała sie doskonale, ale losy historii zmieniły bieg: wybuchła II wojna światowa. Wkrótce po wejściu hitlerowców do Poznania polski właściciel Alby został zmuszony do przekazania firmy okupantowi i tak przedsiębiorstwo przeszło do Richarda Rasche. Mieczysław Rychlicki zdołał jedynie uratować receptury i niewielkie ilości swoich leków.

Wojna miała się ku końcowi, gdy do Poznania weszły wojska radzieckie, które, wyzwalając Poznań, zniszczyły częściowo budynki Alby.

Natychmiast po zakończeniu działań wojennych właściciel przystąpił do odbudowy. Gromadził materiały budowlane, remontował maszyny, zakupił piec centralnego ogrzewania, sprowadzał surowce. W 1948r. 52-letni Mieczysław zatwierdził dziennik budowy i przystąpił do pracy. Wkrótce jednak władze komunistyczne odebrały prywatnej firmie prawo do egzystencji, wywłaszczając ją siłą i przeznaczając budynki na produkcję zamków do drzwi. Firma produkowała jeszcze swoje preparaty do 1953r., po czym zostala zamknięta. Apteki sprzedawały leki Alby jeszcze do 1956r., po czym pozostały już tylko w pamięci pacjentów jako „cudowne” leki.

W 1987r. synowa Katarzyna, specjalista w technologii farmaceutycznej otworzyła laboratorium Thyment we Włoszech, produkujące Argol® Essenza Balsamica na rynek włoski. W 1989r. Katarzyna została zaproszona przez włoską Izbę Handlową do reprezentowania osiągnięć w ramach wystawy “Lombardia produce” w Pałacu Kultury w Warszawie. Tu Argolem® zainteresowali się polscy handlowcy. W 1989r. Argol® ukazał się znów w polskich aptekach. Jednak Katarzyna i jej mąż Rajmund zapragnęli, aby ten polski zasłużony lek był znowu produkowany w ojczyźnie i w 1992r. przenieśli firmę do rodzinnego Poznania. I tak powstała Alba Thyment.

Alba Thyment jest obecnie dynamicznie rozwijającą się firmą, która łączy tradycje rodzinne z nowoczesnym stylem pracy.