Eucalyptus GlobulusO roślinie:

Eukaliptus gałkowy jest szybko rosnącym drzewem z rodziny mirtowatych, występującym w stanie dzikim m.in. w Australii, Tasmanii i niektórych wyspach Oceanii oraz dzięki uprawom także w Afryce północnej, Europie południowej, Ameryce Północnej. Jest również jednym z największych drzew na świecie, potrafi osiągnąć wysokość ponad 80 m.

Działanie i zastosowanie:

Olejek eukaliptusowy zastosowany miejscowo wykazuje działanie antyseptyczne, przeciwgnilne i drażniące, niszcząc wirusy i roztocza. Odznacza się bardzo silnymi właściwościami przeciwbakteryjnymirównież w stosunku do bakterii opornych na działanie antybiotyków. Stosowany także w przewlekłych stanach reumatycznych, bólach stawowo-mięśniowych i bólach pourazowych. Bardzo dobrze sprawdza się w leczeniu trudnogojących się ran. Stosowany jest także w formie wziewań w przewlekłych stanach zapalnych dróg oddechowych, infekcjach jamy ustnej, gardła, krtani oraz oskrzeli. Ma szerokie zastosowanie przy leczeniu przeziębień. Działa uspokajająco, poprawia uwagę i koncetrację.

Historia i tradycja:
Sadzenie drzew eukaliptusowych może powodować problem ekologiczny, ponieważ eukaliptus pochłania olbrzymie ilości wody, przez co ogranicza wzrost innych roślin. Silna absorbcja wody oraz wysoka transpiracja znajduje zastosowanie w  eliminowaniu bagien  malarycznych w wilgotnych klimatach. Kiedyś wierzono, że w eukaliptusie znajdują się czynniki bezpośrednio zwalczające malarię. Eukaliptus jest wykorzystywany jako materiał budowlany. Jest przysmakiem misiów koala.